środa, 17 lipca 2019

Zaborscy kontra Majewscy

W czasie tworzenia mojego drzewa i badania powiązań rodzinnych natrafiam na powiązania między dwoma nazwiskami - Zaborski i Majewski. Znalazłam już cztery małżeństwa ludzi o tych nazwiskach. Musiały to być bardzo zaprzyjaźnione rodziny.
Istniała też fabryka Zaborski-Majewski, chyba ołówków. Nie zdziwiłabym się gdyby była kolejnym dowodem na ten dziwny związek.
Wymieniam małżeństwa Zaborski Majewski, bo jak to sobie dobrze rozpiszę, może się pojawią jakieś informacje wiążące:

1. Za numer jeden wybrałam parę moich bezpośrednich przodków w 6 pokoleniu:

Tomasz Zaborski (1801-) i Antonina Majewska (1806-)
oto ich akt ślubu zdobyty przeze mnie w parafii Pałecznica:
Działo sie we wsi Pałeszniej dnia 11 maja 1826 roku o godzinie dwunastej w południe. Wiadomo czynimy, że w przytomności świadków wilmożnego jegomości pana Józefa Zaborskiego posesora dóbr Niezwojowic tamże zamieszkałego lat liczacego 48 i jegomości pana Kazimierza kadłubowskiego byłego Porucznika wojsk polskich w nowym mieście Korczynie zamieszkałego lat 31 liczacego na dniu dzisiejszym zostało zawarte religijne małżeństwo obrzędkiem rzymsko-katolickim pomiędzy Jegomość panem Tomaszem Józefem dwojga imion Zaborskim młodzianem urodzonym wsi Przełay z Jegomości Pana Jędrzeja Zaborskiego posesora sołtystwa Wielgusz i Marianny z Czechowskich małżonków przy których zostaje lat 25 majacym a Imość panną Antoniną Weroniką dwojga imion Majewską urodzoną w Piekarach córką jegomości Pana Stanisława Majewskiego byłego posesora dóbr Bogucice dziś w Niezwojowicach zamieszkałego przy którym zostaje i niegdyś Antoniny z Zielińskich małżonków lecz już zmarłej lat 25 blisko mającą.

Fajne w tym akcie jest to, że dzięki niemu znalazłam w wielcy.pl nowe powiązania rodzinne, bo okazuje się, że obie pary rodziców państwa młodych występują w tej bazie. Mam nadzieję, że p. Minakowski dopisze moje powiązania w ramach "zagęszczania bazy".
Z małżeństwa tego urodziła się córka - moja pięciokrotna przodkini Józefa Teodozja Julia Sosnowska (z d. Zaborska) ur. 3 kwi 1827 w Krzelowie k. Tarnawy, zm. 17 cze 1895 w Gzichowie, Będzin.
Oto jej akt chrztu:
Działo się we wsi Tarnawie dnia 6 kwietnia 1827 o godzinie ósmej rano. Stawił się Tomasz Zaborski religii katolickiej leśniczy lat 25 mający w wsi Skrzelowie zamieszkały w obecności Szymona Raczyńskiego ekonoma lat 40 i Macieja Majewskiego pisarza browarnego lat 35 mających w Skrzelowie zamieszkałych i okazał nam dziecię płci żeńskiej urodzone w teyże wsi w domu pod numerem drugim dnia trzeciego bieżącego miesiąca i roku o godzinie ósmey rano z jego małżonki Antoniny z Majewskich lat 21 liczącej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym przez podpisanego odbytym dane zostały imiona Józefa Teodozja Julia a rodzicami chrzestnymi byli wyż wspomniany Szymon Raczyński z Wiktorią Majewską, asystenci Aleksander Majewski z Józefą Raczyńską. Akt ten stawiającemu i świadkom przeczytany, przez nas, stawiającego i świadków został podpisany.

16 lat później Józefa brała ślub:
Działo się we wsi Piotrkowicach dnia 21 listopada 1843 roku o godzinie 11 przed południem. Wiadomo czynimy iż w przytomności świadków W Aleksandra Majewskiego lat 44 liczącego posesora wsi Włoszczowic tamże zamieszkałego i W Grzegorza Kossowskiego lat 35 liczącego [...]leśnego lasów Rządowych w Piotrkowicach zamieszkałego na dniu dzisiejszym zawarte zostało religijne małżeństwo między panem Władysławem Sosnowskiem młodzianem lat 21 skończonych mającym urodzonym we wsi Andruszkowicach w parafii sandomierskiej z Jana już nieżyjącego i Marianny z Bąkiewiczów małżonków Sosnowskich teraz w Nizinach parafii Tuczępy za nauczyciela będącym z panną Józefą Zaborską lat 16 skończonych mającą urodzoną we wsi Krzelowie w parafii Tarnawa z Tomasza i Antoniny z Majewskich małżonków Zaborskich teraz w Włoszczowicach przy wuiu zamieszkałą. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi w obydwóch parafiach w dniach 5, 12 i 19 listopada roku bieżącego - jako też zezwolenie ustne obecnych aktowi Rodziców nowozaślubionych wyjąwszy ojca Pana Młodego, który pomarł. Tamowanie małżeństwa nie zaszło, małżonkowie nowi oświadczają, iż nie zawarli umowy przedślubnej - akt ten stawiającym i świadkom przeczytany, który wraz  z nami przez stawiających i świadków podpisany został.

Wymieniona w powyższym akcie małżeństwa Wiktoria Majewska, być może jest matką Aleksandra, miałaby co najmniej 50 lat - ponieważ występuje ona w parze numer 3 wiadomo, że była z domu Zaborska.

2. Druga para to
Aleksander Majewski i Marianna Zaborska. Aleksander to prawdopodobnie osoba, która asystowała zarówno przy urodzeniu jak i ślubie Józefy z pkt. 1. Przy pierwszym akcie miałby ok 29 lat - przy drugim - 45. Marianna wychodząc za mąż jest wdową.
ich akt ślubu parafia Igołomia 1833 nr 34:
Działo się w wsi Igołomii dnia 20 listopada 1833 roku o godzinie 10 przed południem. Wiadomo czynimy, że w przytomności świadków urodzonych Panów Marcina Kotowskiego posesora lat 50 i Erazma Kotowskiego lat 30 liczących syna pomienionego obywatela w wsi Wroninie w sąsiedzkiej wiosce zamieszkałych ale niekrewnych zaślubionej pary katolików na dniu dzisiejszym zawarte zostało religijne małżeństwo między Panem Aleksandrem Antonim Pawłem Majewskim kawalerem posesorem w Glewcu zamieszkałym, urodzonym w Wawrowicach tu w Krakowie Polskim z zmarłych Tomasza i Wiktorii z Zaborskich małżonków Majewskich, dzierżawców byłych w Iłkowicach lat 35 liczącym, jak dowodzi metryka wyjęta z Ksiąg Kościelnych Kolegiaty wiślickiej tu dołączona a Pania Marianną z Zaborowskich Żabińską wdową po zmarłym mężu Stanisławie Żabińskim dnia 13 grudnia 1830 roku w Bętkowicach jak dowodzi akt zeyścia wyjęty z Kościelnych parafii Białego kościoła tu dołączony pod b córką Józefa Zaborowskiego dzierżawcy w Niezwojowicach zamieszkałego i Róży z Rylskich, tamże zmarłej, lat 34 liczącej w Mieronicach zrodzona jako dowodzi Metryka wyjęta z Ksiąg Kościelnych parafii Mieronice tu dołączona pod c i w Glewcu zamieszkałą. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi w dniach 27 października, 3 i 10 listopada roku bieżącego w parafii Igołomskiej, jako pełnoletni nowo zaślubieni zezwolenia nie potrzebowali. Tamowanie małżeństwa nie zaszło. Małżonkowie nowi oświadczają iz nie zawarli umowy przedślubnej. Akt ten stawiającym i świadkom przeczytany i podpisanym został. 

3. Trzecia para, to rodzice powyższego Aleksandra:
Tomasz Majewski i Wiktoria Zaborska

4. Para 
Józef Zaborski (1752-1844) i Tekla Majewska
znam ich z aktu zgonu Józefa w Sancygniowie 1844, oraz z opracowania p. Sęczys
Działo się w Sancygniowie dnia 3 września 1844 roku o godzinie dziesiątej rano stawili się Józef Słoma lat 42 i Józef Budek lat 60 mający włościanie z Stępocic i oświadczyli iż w dniu 31 sierpnia roku bieżącego o godzinie 6 wieczór w Stępocicach umarł Wielmożny Józef Zaborski dzierżawca Stępocic [...] lat 72 mający syn rodziców z imion niewiadomych zostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Wielmożna Teklę z Majewskich. Przekonawszy się naocznie o zejściu Józefa Zaborskiego akt ten stawiającym nieumiejącym pisać przeczytawszy podpisaliśmy.

W tej samej parafii i roku Józefa Sosnowska z d. Zaborska rodzi pierworodnego syna.

W Bazie Minakowskiego znalazłam jeszcze jedno małżeństwo Zaborski Majewska
Józef Zaborski (ID: sw.605135) (syn Antoniego, wnuk Leopolda, prawnuk Wojciecha) Maria Kazimiera Majewska (ID: sw.605136) z tej samej rodziny

W genetece małżeństwo w Niegowonicach: 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz